k-pop · koreański show-biznes

Starość nie radość

…młodość nie wieczność. Ta prawda ludowa jak ulał pasuje do sytuacji gwiazd k-popu. Zwłaszcza, że w ich przypadku „starość” przychodzi nadzwyczaj szybko, a 30-letni idol to już niemal dziadek porosły mchem.
[Shinhwa
jak na zmurszałych, reaktywowanych emerytów, prezentują się całkiem nieźle]

 

Choć zdarzają się weterani, którzy pomimo porostów na włosach dzielnie trzymają się na k-popowej łajbie, ba, zdobywają nowych fanów i bawią się przy tym wyśmienicie. Mowa rzecz jasna o wyjadaczach koreańskiego show-bizu Shinhwa. Takie spektakularne powroty niemal zza grobu zdarzają się jednak nad wyraz rzadko. By nie powiedzieć: wcale. Tak na marginesie, cały ten stricte k-popowy światek jest zjawiskiem dość młodym, trudno mówić o jakichś obowiązujących tendencjach, bo bywają tacy, co to nawet DBSK uważają za pierwszą generację k-popowych bandów, więc sami rozumiecie…
Do brzegu.
K-pop w obecnej formie wysyła na emeryturę swoich idoli w wieku 30-kilku lat. Właściwie to nielicznym udaje się dożyć tak sędziwej starość, gdyż potop młodych zdolnych jest oszałamiający. Tylko w tym roku (i to tylko do listopada!) zadebiutowało 60 grup! 60! (dla zainteresowanych lista zespołów wraz z debiutanckimi pieśniami tutaj). A to tylko zespoły, gdzie jeszcze cała lista solistów? K-popowa młodzież ma się całkiem nieźle i kilkoro z tegorocznych debiutantów już teraz zyskało status gwiazd, żeby wymienić dla przykładu B.A.P, Nu’est czy EXO. Hello Venus i SPICA też sobie nieźle radzą i zapewne spędzają sen z powiek nie jednemu starszemu koledze czy koleżance z branży… Bo choć serca fanów są pojemne, mają ograniczoną wielkość. Gdy ktoś wstępuje na szczyt, ktoś inny z niego spada. Przy takiej ilości zespołów, podzespołów, solistów i występów gościnnych trzeba być k-popowym zboczeńcem, by to wszystko ogarnąć i dać każdemu szansę. I choć ja wyraźnie ciążę w owym zboczonym kierunku, nie mam szans choćby mgliście orientować się, co się dzieje na k-popowej scenie. Nad czym mocno ubolewam -___-` Dlatego tylko ci, którzy obecnie znajdują się na szczycie mają szansę na przetrwanie. Reszta tonie w niepamięci mas, bo nie oszukujmy się, wszystkie k-popowe bandy są do siebie mocno podobne i jeden bez problemu można wymienić na nowszy model.
[moi ulubieni tegoroczni debiutanci, JJ Project]

 

Co jednak dzieje się z tymi, którzy wypadną za burtę? Gdy tracą popularność albo stają się zwyczajnie zbyt starzy w opinii własnych managerów i kierownictwa agencji gwiazd? Taki C.A.P z Teen Top (boska ksywka, swoją drogą) 4-tego listopada skończył 20 lat, więc właściwie powinien być już na wylocie, bo jak by nie spojrzeć „teen” to on już nie jest…
Przyznaję, że wcześniej nie miałam refleksji na temat, co dzieje się z gwiazdami i gwiazdkami k-popu, gdy znikają z świateł jupiterów, aż do chwili gdy dostałam maila z takim zapytaniem od Marty.
[pozdrowienia Marta!]

 

Grzebałam, grzebałam w sieci i nie da się niestety dać jednoznacznej odpowiedzi. Jest pewna, niewielka ilość wybitnych person, które utrzymują się w branży pomimo upływu lat, są tacy, którzy dali sobie na luz ze światem show-biznesu i rozkręcili własny, np. gastronomiczny. Są tacy, którzy po prostu przejęli firmy po swoich rodzicach, albo znaleźli jakąś przyjemną posadkę w korporacji, a jeszcze większa część założyła rodziny i zajmuje się gotowaniem i wychowywaniem dzieci. Nie jest łatwo śledzić losy zwłaszcza tych mniej znanych, albo po prostu przeciętnych artystów, bo po tym, jak przestali być popularni, słuch po nich zaginął. Tylko ci, którzy w jakiś sposób wybijają się ponad przeciętną, zostawiają po sobie ślad.
Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o wyjadaczach, bez których k-pop dziś i wczoraj, nie byłby tym samym. Seo Taiji, występujący w latach 90-tych z zespołem Seo Taiji & Boys, jest jedną z najważniejszych postaci branży. Uważany za ojca k-popu nie tylko wprowadził do koreańskiej muzyki rozrywkowej wiele elementów zachodniego popu i rapu, ale niewidzialnie oddziałuje na kształt dzisiejszej sceny (ostatnio nawet widzialnie, bo w tym roku powrócił z nowymi piosenkami). Sposób prowadzenia gwiazd, marketing, współudział przy tworzeniu piosenek, ot czym na co dzień zajmuje się Seo Taiji.
[Seo Taiji]

 

Nie jest on jedynym członkiem zespołu, który doczekał się spektakularnego sukcesu. Yang Hyun Suk po rozpadzie Seo Taiji & Boys założył własną wytwórnię muzyczną: YG Entertainment i do dziś zasiada na fotelu dyrektora generalnego firmy. Mniemam, że tej machiny do produkcji mega gwiazd nikomu przedstawiać nie trzeba…
Inny przykład: Kangta z legendarnego boy banduH.O.T. Nawet gdy zespół się rozpadł, on nadal pozostał w branży a obecnie zasiada w zarządzie SM Entertainment, pisze piosenki, jest producentem nagraniowym i od czasu do czasu występuje w dramach. Rain również nie przejmuje się upływem lat. Mam wrażenie, że wszystko, czego tknie się ten człowiek-orkiestra, natychmiast zamienia się w złoto. Pomijając jego błyskotliwą karierę jako piosenkarz i aktor (jeden z nielicznych, którzy doczekali się głównej roli w hollywoodzim filmie), pisze piosenki, pracuje jako model i designer, to jeszcze założył własną agencję gwiazd J. Tune Entertainment (która odpowiedzialna jest za sukces MBLAQ), współpracując ściśle z JYP Entertainment.
[Kangta]

 

Skoro już mowa o JYP Entertainment, to założyciel i dyrektor generalny agencji, Park Jin Young(czyli właśnie JYP), też zaczynał jako piosenkarz, początkowo w boy bandzie, który nie odniósł sukcesu, lecz późniejsze lata solowej kariery wywindowały go na szczyt. Obecnie kieruje takimi gwiazdami jak Wonder Girls, 2AM i 2PM, JJ Project czy Miss A, nie zapominając, że sukces Raina to w dużej mierze jego zasługa.
Nie każdy może jednak być Yang Hyun Sukiem czy JYP. Są inne drogi dla dawnych idoli, którymi można podążyć, by utrzymać się w branży. Najbardziej wyświechtanymi szlakami są ścieżki kariery solowej (np. Lee Hyori z dawnego zespołu Fin.K.L) oraz aktorstwo (np. Yoon Eun HyezBaby V.O.X, Eric z Shinhwa, Eugene z S.E.S, która zagrała w dramie „Baker King Kim Tak Goo” czy Yuri Sungz Fin.K.L, najbardziej znana z roli w dramie „Hong Gil Dong). Inni odnajdują swoje miejsce jako konferansjerzy programów telewizyjnych (np. Tony z H.O.T), choreografowie, producenci i managerowie w muzycznych wytwórniach.
[Yoon Eun Hye
aż się nie chce wierzyć, że ktoś mógłby ją pomylić z chłopakiem jak w „Coffee Prince„]

 

Co się dzieje z całą resztą? Jak pisałam, nie sposób tego stwierdzić. Założę się, że całkiem duża grupa idoli minionej sławy prowadzi zupełnie normalne, nudnawe życie, zakłada rodziny i tylko od czasu do czasu zostaje napastowana przez jakiegoś fana, który rozpozna ich na ulicy. Śmiem też twierdzić, że nawet przez ten krótki czas, gdy cały kraj leżał u ich stóp, nawiązali wystarczająco znajomości i kontaktów, by zapewnić sobie spokojną przyszłość.
 [mam nadzieję, że cię, słońce, taki los nie czeka!
Jakby co, to dzwoń! Przyjadę po ciebie!
Yunho z DBSK
by zobaczyć całą epicką scenkę kliknij tutaj!]

 

Swoją drogą, ciekawe jaka przyszłość czeka naszych obecnych ulubieńców. Jakoś ciężko mi wyobrazić sobie chłopaków z SHINee w wieku lat 60-ciu. Czy nadal będą się przewijać gdzieś w tle k-popowej, kolorowej młodzieży? Taemin zostanie pewnie choreografem światowej sławy a Key stworzy własną linię odzieży… Jeśli wytrwam tak długo z k-popem (a na to się zapowiada), to na pewno Wam o tym napiszę!
P.S. Jeszcze raz dziękuję Marcie z podrzucenie ciekawego tematu! Jeśli macie jakieś inne zapytania, walcie śmiało na mój mail!

 

Źródła:

rzecz jasna, nie wymyśliłam sobie tego wszystkiego, tylko opierałam się na wiarygodnych, anglojęzycznych źródłach. Niestety, w związku z inteligentna inaczej polityką Google, nie mogę zamieścić linków, skąd dokładnie pochodzą przedstawione w artykule informacje. Zainteresowanych zgłębianiem wiedzy proszę o kontakt mailowy! waleriankaa@gmail.com

31 myśli na temat “Starość nie radość

 1. To jest BARDZO ciekawy post. Sama się nad tym nie zastanawiałam, chociaż po przeczytaniu – całkiem sporo już wiedziałam 🙂
  Ale to dzięki Tobie tyle wiem – gdy przeczytałam tego bloga od deski do deski, zaczęłam patrzeć na k-pop pod trochę innym kątem i wchodzić w niego głębiej… Cóż, po prostu nie poprzestaję na słuchaniu piosenek i oglądaniu teledysków 😀

  Dziękuję za wszystko, co robisz.
  Życzę dalszej weny i chęci do prowadzenia bloga.
  I powodzenia w przyszłych podróżach!
  Pozdrawiam gorąco

  Polubienie

 2. Wychodzi na to , że krótkie i niezmiernie intensywne jest życie gwiazdki k-popowej. Kto mądry i zaradny wypracuje sobie znajomości, kto nie…cóż….poradzi sobie. Myślę , że znajdzie się jakaś dobra dusza która przygarnie taką lekko przygaszoną gwiazdkę do piersi 😛
  Sama bym nie pogardziła 😛
  Marcie dziękujemy za inspirację, a Tobie droga Autorka jak zwykle za trafne i dostępne przedstawienie tematu 🙂
  i błagam , przygarnij tego biedaka z kartonu. Aż żal człowieka ściska jak na niego się patrzy 😛

  Polubienie

 3. Dzięki za pozdrowienia!
  Same dobre wiadomości przynosisz nam tym wpisem: część emerytowanych (czyli ok. 30stki) gwiazd k-popu będzie do przygarnięcia!
  Morze nieprzebranych skośnookich przystojniaków zabiegających o nasze serca^^…no żyć, nie umierać:D

  Marta.

  Polubienie

 4. O, fajny artykulik, chociaż akurat tę wiedzę już posiadałam 😉 A co do Shinhwy – mimo że panów znałam, to dopiero w tym roku zostałam ich fanką i coś czuję, że się z nimi będę starzeć… Zresztą obiecują śpiewać razem nawet po 60-tce X3

  Polubienie

 5. Mam pytanio- prośbę: o dramach czytam od czasu do czasu, ponieważ interesuję się jako tako klimatami azjatyckimi. Jeszcze nigdy nie oglądałam dram. Co poleciłabyś totalnemu ignorantowi, jaki tytuł byłby dobry na pierwszy raz? Nie chcę się zniechęcić, dlatego nie oglądałam nic dotej pory, zauważam, że ludzie się strasznie dramami podniecają i trochę zazdroszczę. Co w nich takiego jest, że uzależnia? Chcę się dowiedzieć, dlatego będę dźwięczna za tytuł lub dwa. Cheers!

  Polubienie

 6. oż w paszczę… czuję jarzmo odpowiedzialności spoczywające na moich plecach! 😛
  ja swoją przygodę z koreańskimi dramami zaczęłam od „Coffee Princa”, ale myślę, że jeśli lubisz lekkie komedie romantyczne to „You're beautiful” też będzie dobre 🙂
  Z dram akcji bez zastanowienia poleciłabym „City Huntera”
  a z historycznych dobrze jest chyba zacząć od „Sungkyunkwan Scandal”
  „Rooftop prince” też wymiata ^^
  Jest w czym przebierać 🙂

  Polubienie

 7. Odpaliłam sobie na youtube Flower Boy…, bo znalazłam parę pierwszych odcinków i mam mieszane uczucia. To jest jak telenowela brazylijska tylko z innej części świata. Strasznie denerwował mnie ten piękny dziedzic. Ale nic straconego! Popaczam jeszcze na Twoje tytuły. Coś mają w sobie te seriale. Lubię lekkie filmidła, akcja w dużym mieście, bohaterka niech ma niecałe 30 lat, myślę też o ,Marry stayed out all night'.

  Polubienie

 8. „Marry stayed…” bardzo im się podobało! Chociaż jak z wszystkim, rzecz gustu
  a o jakim „Flower Boy” mówisz? „Boys Before Flowers” czy „Ramyun shop”? Bo jeśli to pierwsze, to nie dziwię się, że poległaś, bo to tylko dla zatwardziałych miłośników dram i urody Mihonka 😉
  głowna panienka doprawadzała mnie do szału! ;/

  ale jak widzę, masz potencjał stania się dramowym maniakiem! 😀 Grunt to pozytywne nastawienie! nie poddawaj się! ^^

  Polubienie

 9. Twój blog jest super,trafiłam na niego dzięki koleżance z pracy,gdy szukałam czegoś innego do słuchania,i przeczytałam całego bloga.dopiero zaczynam powoli przesłuchiwać k-popowe kawałki i powiem że niektóre są świetne,ale zastanawiam się czy nie jestem za stara na słuchanie np.Shinee.Co w nich najbardziej mi się podoba to świetne układy choreograficzne,muza energetyczna,chłopaki ładne, ale te ich fanki to jakieś szalone są.Żyją w świecie fantazji że któryś z nich jest jej mężem.I mam pytanie czy oni naprawdę nie mogą chodzić na randki.I czy to że chłopaki mieszkają razem to wymóg wytwórni?

  Polubienie

 10. oj tam, na k-pop nigdy nie jest się za starym! 😀
  fankami się nie przejmuj, z tymi mężami itp to w większości jest dla śmiechu i poprawy sobie humoru, nie brałabym tego za poważnie. Jasne, że się zdarzają lubie crazy, ale to wszędzie.

  z randkami niestety jest ciężko w k-popowym światku. Co nie co się obecnie zmienia, bo dużo par wyszło z ukrycia, ale za szybko jeszcze by nazywać to jakimś przełomem. W więkości biedacy nie mają nawet czasu na romansowanie.

  A i owszem, zespoły zazwyczaj mieszkają razem gdzieś nieopodal wytwórni, bo tak jest łatwiej, taniej, szybciej i ma się wchodzące gwiazdy na oku. Niebawem artykuł o kulisach k-popu, to więcej powiem ^^

  dzięki za odwiedziny! ^^
  bardzo się cieszę, że Ci się u mine spodobało!
  zapraszam jak najczęście! ❤

  Polubienie

 11. Na pewno będę czytać Twojego bloga,dziś znów obejrzałam kilka k-popowych kawałków.I gdzieś przeczytałam że na koniec roku był KBS Music Festiwal gdzie wystąpiły różne zespoły k-
  popowe i kilka razy się psuło nagłośnienie gdzie to bardzo obnażyło poziom wokalny.

  Polubienie

 12. Temat rzeka, niektórzy w wojsku. Niektórzy popełnili samobójstwa. Dużo jest w Ameryce lub gdzie indziej ale najczęściej tam 🙂 Hmm nudnawe życie i bezpieczne trzeba podkreślić. Nie ma co gadać każdy został na czymś wychowany: ci co odnieśli sukces nie potrafili by się w innym światku odnaleźć. Tyle lat na scenie i to porzucić tak o? No chyba dadzą radę Na Wysokościach – dużo daje jak widać na przykładach 🙂 Ja tam stare single od Hyo i Seo oraz Raina słucham 🙂
  30 – to co z Darą i Bom z 2NE1? Przecież najmłodsze nie są ale zespół odnosi sukces dlatego je cisną a biedne na randki nadal nie mogą iść :/

  Polubienie

 13. Super artykuł! :c Ale ja nie chcę,żeby moi ulubieńcy skończyli „normalnie”. Czy nie mogliby zostać z k-popem dłużej? Nie bronie im zakładania rodzin,ale jak myślę o tym,że słuch o nich zaginie i będę musiała się z nimi rozstać,to mi się chce płakać! :c Wszystko rozumiem,że nie mogą być w związkach,mają psycho-fanki,a ten nawał pracy ich wykańcza. Naprawdę im współczuję z tego powodu,ale nie chce,żeby mnie zostawiali! Jednak wiem,że to się niestety stanie,a póki co,spróbuję się nimi nacieszyć. 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s